O autorach książki

kazimierz_rzazewski

Kazimierz Rzążewski

Urodzony w 1943 roku w Warszawie, profesor fizyki w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, zajmuje się mechaniką i optyką kwantową oraz fizyką statystyczną gazów kwantowych. Jest autorem ponad 200 prac naukowych, laureatem Nagrody Fundacji Humboldta, wybieralnym członkiem Brytyjskiego i Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego. Pracował na uniwersytetach amerykańskich oraz niemieckich. Wraz z Leslie Allenem i Josephem Eberlym napisał monografię Rezonans optyczny wydaną przez PWN. W roku 2013 otrzymał nagrodę Galileusza przyznana przez Międzynarodową Komisję Optyki. W 2015 roku otrzymał nagrodę Fundacji Nauki Polskiej. Od lat wygłasza seminaria na temat systemów wyborczych.
wojciech_slomczynski

Wojciech Słomczyński

Urodzony w 1962 roku w Krakowie, matematyk, związany z Instytutem Matematyki i Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bada chaos, entropię i fraktale. Jego zainteresowania naukowe obejmują także różnorodne zastosowania matematyki, od fizyki kwantowej, poprzez biologię, ekonomię, politologię, do historii sztuki. Wraz z Karolem Życzkowskim byli autorami Kompromisu Jagiellońskiego, systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej, stanowiącego w latach 2003-2007 przedmiot intensywnych dyskusji naukowców, polityków i mediów.
wojciech_slomczynski

Karol Życzkowski

Urodzony w 1960 roku w Krakowie, profesor fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w CFT PAN, zajmuje się mechaniką i informatyką kwantową, teorią chaosu oraz zastosowaniami matematyki w naukach społecznych. W czasie służby wojskowej w roku 1988 odmówił złożenia przysięgi obowiązującej w PRL, co opisał w książce Notatki Szeregowca. W roku 1990 zjechał samotnie na nartach północną ścianą Piku Lenina (7134 m) w Kirgizji. Współautor monografii dotyczącej mechaniki kwantowej wydanej przez Cambridge University Press oraz przewodnika narciarskiego po polskich Tatrach Wysokich.